Jak zweryfikować najlepsze dokumenty kolekcjonerskie - kompletny przewodnik
Jak zweryfikować najlepsze dokumenty kolekcjonerskie - kompletny przewodnik
Blog Article
Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest niedługa, ale intensywna. Jakość najlepszych dokumentów kolekcjonerskich uzyskał poziom perfekcyjny. Jednak, jak w dowolnej branży, funkcjonują producenci którzy usiłują oferować marne produkty za wygórowane ceny. Dlatego koniecznie warto sprawdzić opinie przed zakupem!
Poliwęglan to taki wytrzymały plastik, który jest mega trwały. Dokumenty wyprodukowane są na poliwęglanie, czyli oryginalnym materiale z którego robi się prawdziwe dokumenty. Solidny dokument kolekcjonerski powinien mieć: produkcję z poliwęglanu (a nie z kiepskiego PCV).
Najważniejszą korzyścią jest to, że da się w nim wygrawerować laserowo. Warto przeznaczyć odrobinę dodatkowych pieniędzy, ale posiadać dokument, który nie rozpadnie się po tygodniu.
dowód osobisty kolekcjonerski
Jak przesuniecie palcem po powierzchni dokumentu - jeżeli wyczuwasz małe nierówności w miejscach gdzie są dane, to prawdopodobnie mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Dane na dokumencie nie są nadrukowane zwykłą drukarką na powierzchni, tylko grawerowane "w wnętrzu" materiału. Autentyczne dokumenty identyfikacyjne posiadają elementy zauważalne tylko w promieniowaniu ultrafioletowym. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampą, mają ukazać się dodatkowe elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w normalnym świetle.
W zależności od charakteru dokumentu potrafią to być: "Tarka" na miniaturze zdjęcia, Znaki Braille'a, Tłoczone imię i nazwiska, Relief na elementach graficznych. Te detale nie tylko podnoszą jakość dokumentu kolekcjonerskiego, ale też świadczą o zaawansowanej technologii użytej do jego wytworzenia. Do najważniejszych zabezpieczeń tego rodzaju należą: Farba OVI (Optically Variable Ink) - modyfikuje kolor w funkcji od kąta obserwacji. Najlepsze modele mają aż atrapy chipów RFID, które w autentycznych paszportach zawierają dane biometryczne. Popatrz się małym detalom, takim jak mikrotekst, tło dokumentu czy elementy wizualne. Kiepskie imitacje albo w wcale nie mają nadruku UV, albo jest on zrobiony byle jak.
W dobrej jakości dokumentach kolekcjonerskich element ten musi sprawiać wrażenie 3D i zmieniać się optycznie przy przesuwaniu dokumentem. To jeden z bardziej wymagających do wyprodukowania elementów, dlatego wiele słabych dokumentów kolekcjonerskich albo w ogóle go nie ma, albo jest on wykonany w metodę uproszczony, bez efektu 3D. Wszystkie elementy - od tworzywa podstawowego, przez grawerowanie, po zabezpieczenia wizualne - mają ze sobą współgrać i stanowić zgraną jedność. Zwróć uwagę, czy rozmaite elementy dokumentu są ze sobą zgrane, czy też pewne zdają się dołączone "na siłę" lub różnić się poziomem od innych. Ten aspekt jest wyjątkowo ważny w przypadku paszportów kolekcjonerskich, które muszą posiadać odpowiednią grubość papieru i wytrzymałość oprawy.
Topowe firmy oferują przesłanie obrazów zrobionego dokumentu przed wysyłką. Warto odczekać dzień więcej, ale uzyskać fotografie finalnego dokumentu, nim zostanie wysłany. Kupuj TYLKO od oferentów, jacy dają ci możliwość zobaczenia dokumentu przed przesyłką! Należy wiedzieć, że dokumenty kolekcjonerskie to interesujące gadżety, a ich jakość bezpośrednio wpływa się na zadowolenie z ich kolekcjonowania.